ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Стонтелберг: Во Романија и Бугарија ги ставивме НАТО трупите во потполна борбена подготвеност!.. Романија и Бугарија можат мирно да спијат..

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Читајќи го текстот на српскиот портал webtribune се поднаснмеав, реков не е лошо да го пренесам, не за друго, владата да нр брза со ставните промени.

            Порталот излезе со наслов на текстот:

            „СТОНТЕЛБОРГ: ГИ СТАВИВМЕ НАТО ТРУПИТЕ ВО ПОТПОЛНА БОРБЕНА ГОТОВНОСТ“

            Еве го во целост текстот, кој ме инспирираше да го пренесам и делумно да го анализирам:

            По почетокот на специјалната воена операција на вооружените сили на Русија во Украина, НАТО ги зајакна своите групи во Бугарија и Романија и ги доведе до целосна борбена готовност во случај на ескалација.

Говорејќи во Европскиот парламент, ова го изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, пренесуваат руските медиуми.

Столтенберг вети дека ќе го брани „секој сантиметар од земјата на НАТО“.

„Го зајакнавме нашето присуство во Бугарија, имаме борбени групи, имаме присуство и во Романија, ја следиме ситуацијата во басенот на Црното Море…

Решивме да распоредиме нови баталјонски групи. Она што успеавме да го направиме уште пред самитот во Вилнус е што веднаш штом започна инвазијата, ги активиравме одбранбените планови на НАТО и одобривме распоредување на нови воени сили.

            Да, се засиливме, двојно го зголемивме бројот на баталјонски групи, од два на четири. Сега го зголемивме присуството на воздухопловните сили и морнарицата.

Затоа имаме за цел да ја заштитиме секоја педа од нашите земји, затоа ги ставаме нашите војници во целосна борбена готовност за да бидат подготвени за каква било ескалација“, рече Столтенберг.

Добро е познато дека главниот дотур на оружје на Украина одеше преку Романија и Бугарија, користејќи го Црното море, потчно пристаништата Одеса и Николаев.

Камионот што експлодираше на „Керчкит мост“ кој го поврзува Крим со контименталниот дел на Русија, камионот беше на бугарска фирма.

По изјавата за СИЛНОТО ЗАСИЛУВАЊЕ во Романија и бугарија, двете земји можат мирно да спијат.

Верувам дека ова информација е стасана до Владимир Путин, па ако смее нека се закачи со Романија и Бугарија, не му е ова Украина.

Но, од Владимир Путин можеш се да очекуваш. Затоа, мој совет како аналитичар е да почекаме со внесување на бугарите во уставот.

Како што реков од Владимир Путин може се да очекува.

Да почекаме место внесување на бугарите во уставот, тоа што ќе остане од Бугарија да не треба да го посвоиме, ако Владимир Путин воено интервенира во Бугарија. Не треба да ги оставиме, ако останат сиралчиња – без држава…

Споделете
fb-share-icon
Tweet 20