САД ја фати паника: го зголеми притисокот врз Турција да го уништи купениот ракетен систем С-400 од Русија, по неговата успешно тестирање на американскиот авион ф-16…

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

САД ja фати паника, почна со поголем притисок врза Турција да се ослободи од купениот ракетен систем С-400, особено по успешнато тестирање со американските ловци Ф-16.

Повеќе за ово пишува порталот:

https://inforuss.info/turtsiya-otvesila-ssha/ кој во својот текст вели:

           Пред два месеци Русија започна со испорака на компонентите на противвоздушниот ракетен систем С-400 на Турција. Соединетите држави сè уште не се откажуваат од обидите да го стават партнерот во воениот блок на Северноатлантскиот дел на „вистинскиот пат“, но последен пат повторно доби нејасен одговор на Вашингтон.

Еден ден претходно, турската војска ги објави првите тестови на С-400.

Целите беа четвртата генерација американски ловци Ф-16. Само за неколку секунди ја идентификуваше и ја погоди целта. Турското Министерство за одбрана објави видео од тестирањето.

Претходно, американскиот Конгрес во обичен текст изјави дека ако Анкара сака да воспостави односи со Вашингтон, треба да ги „запали“ руските комплекси. Пред тоа, САД се обидоа да ја променат одлуката на Турција преку политички и економски притисок, но тоа не даде резултати.

Лично, верувам дека Турција наскоро може да купи повеќе батерии од ракетниот систем С-400, кој е смрт и за најсовремен авион Ф-35 на САД, кој одбиваат да го испорачат на Турција, поради купувањето на Турција од Русија ракетниот систем С-400, кој е многу поквалитетен од американскиот „Патриот“.

Во моментот Кина е воодушевена со најновиот рускиот ракетен систем С-500 кој може да руши сателити, а била извршенп тестирање и во гаѓање на меторити.

Тестирањето гаѓање на меторити со системот С-500 било многу успешно.

Споделете
Tweet 20