Европа останува без гас!?.. Гасоводите „капут машин„!?.. Диверзија или саботажаа на „северен тек 1“ на 2 места и една линија на „северен тек 2“..

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува Илија Бошков – Крајнички

Од Русија дојде информација дека дошло до истекување на гасоводот „северен тек 1“на 2 места е оштетен, а гасоводот „северен тек 2“ на едно место..

              Се поставува прашање да ли се работи за саботажа или диверзија?

              Еве ја информацијата во целост:

Кремљ не ја исклучи можноста за саботажа на Северен тек

Остриот пад на притисокот во двата гранки на Северен тек и линијата А на Северен тек 2 предизвика екстремна загриженост во Кремљ, изјави за новинарите портпаролот на претседателот Дмитриј Песков, јавува дописникот на РБЦ.

„Ова е многу вознемирувачка вест. Навистина, зборуваме за некакво уништување во цевката, сè уште не е јасно каков вид <…>. Навистина, притисокот значително падна. Ова е сосема невидена ситуација која бара итна истрага. Ние сме крајно загрижени за оваа вест“, одговори Песков на прашањето што знае претседателот Владимир Путин за несреќата на гасоводот и како Кремљ ја оценува ситуацијата.

На прашањето дали руското раководство признава дека имало саботажа, портпаролот на Кремљ одговори: „Сега не може да се исклучи ниту една опција. Очигледно е дека има одредено уништување на цевката. И што беше причината овде, пред да се појават резултатите од студијата, ниту една од опциите не може да се исклучи.

Претходно, оперативната компанија Nord Stream AG соопшти дека „уништувањето што се случи во ист ден истовремено на три жици од морските гасоводи на системот Северен тек е без преседан“.

Ова информација што дојде од Руската Федерација зборува дека Германија и Европа кои се напојуваат преку „северен тек 1“ можат подолго време да останат без гас. Се забележало истекување на гас во данските морски води..

Се поставува само прашање како во исто време двата гасоводи, едниот на 2 места, а другиот на едно место покажаа прекини.

Да ли е ова намерна саботажа или диверзија, ќе се дознае наскоро. Но, тоа нема многу да и помогне на Европа, особено на Германија, време ќе треба за повторно функционирање на гасоводите.

Во моментот гас доаѓа само преку „турскиот тек“ до Унгарија, и делумно нешто преку гасоводот што поминува преку Украина….

Споделете
Tweet 20