Да ли САД стои зад диверзијата на гасоводите? „ВИ БЛАГОДАРИМЕ САД„! Полска го впери прстот кон САД!

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Да ли Сад стои зад диверзијата врз гасоводите „северен тек“? Полска го впери прстот кон нив: Поранешниот министер за надворешни работи на Полска Сикорски им се заблагодари на Соединетите Држави за диверзијата на гасоводите Северен тек..

              Еве го текстот што го пренесе рускиот портал srgumenti.ru :

Поранешниот полски министер за надворешни работи Радослав Сикорски навести вмешаност на САД во протекувањето на гасоводите Северен тек и Северен тек 2.

На својот Твитер, екс министерот објави фотографија од местото на инцидентот, на која гасен облак се шири над површината на морето. Тој ја напиша на својата фотографија: „Ви благодариме, САД!

Протекување на две жици на Северен тек и една на Северен тек 2 се случи во понеделникот. Непосредно пред ова, шведски и дански сеизмолози забележаа подводни експлозии.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, коментирајќи за протекувањето на гасоводот, рече дека тие најверојатно се резултат или на саботажа или на напад, истакнувајќи дека ниту едното не е во ничиј интерес.

Споделете
fb-share-icon
Tweet 20