ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Зеленски поштено си го заработува хонорарот од Путин! Украински генерал: Нашата влада на русите им дава податоци кои цели треба да ги гаѓа….

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Урајнискиот генерал во пензија Сергеј Кривонос, ја обвинува владата, индеректно претседателот Володомир Зеленски дека јавно ги објавуваат целите кои треба русите да ги гаѓат, кои ги гаѓат. Не е коректно од генералот да му го расипува бизнисот на претседателот Зеленски, Зеленски како ќе купува вили по светот, како во Египетќе купеше 2 вили на име на мајката на женаму.

            За бесот на генералот Сергеј Кривонос пишува српскиот портал Webtribune кој излезе со наслов:

„Украинскиот генерал беше налутен: Нашата влада им даде на Русите информации за тоа кои цели да гаѓаат“

Како резултат на нападот на руските воздушни сили, Украина загуби воени компании, бидејќи информациите за нив беа во јавен домен.

Ова беше наведено во неделата, на 7 јануари, од пензионираниот генерал на украинската армија, Сергеј Кривонос, на каналот „Фабрика за вести“ на YouTube.

Кривонос истакна дека владата објавува податоци за компании кои произведуваат оружје, а потоа претрпуваат огромна штета. Сепак, никој не е одговорен за ова.

Кривонос потсети дека Министерството за одбрана на земјата ги именувало сите изведувачи и компании кои произведуваат оружје за вооружените сили на Украина, а Русија ги погодила.

„Ова едноставно се нарекува високо предавство, помагајќи му на непријателот. Ние сакаме да постигнеме нешто, но ја сечеме гранката на која седиме со рацете“, рече пензионираниот генерал.

Претходно, на 30 декември, беше објавено дека руските сили погодиле складишта за гориво и уње и ракетно и артилериско оружје на Вооружените сили на Украина на аеродромот Староконстантинов во областа Хмелницки и во областа на селото Чернобаевка во Херсонската област.

Истиот ден, руското Министерство за одбрана извести дека меѓу 23 и 29 декември, руските војници извршиле 50 групни и еден масовен напад со прецизно оружје и беспилотни летала врз воени цели во Украина, од кои сите биле погодени.

Тие погодија цели што вклучуваат воено-индустриски комплекс, аеродромска инфраструктура, арсенали и складишта за оружје.

Коментирајќи го ова, пензионираниот полковник на Службата за безбедност на Украина (СБУ) Олег Стариков рече дека цел на овие напади биле западни складишта за оружје и системи за противвоздушна одбрана.

Покрај тоа, на 28 декември, руските вооружени сили удрија во производствен погон на беспилотни летала во близина на градот Чугуев во Оркив Област, Украина. Беа погодени и четири складишта за гориво на украинската армија во близина на Одеса, Днепер и Константиновка во областа Николаев.

Специјалната операција за заштита на Донбас, чиј почеток го најави рускиот претседател Владимир Путин на 24 февруари 2022 година, продолжува. Одлуката е донесена во контекст на влошената состојба во регионот.

Во многу текстови, анализи укажав дека претседателот на Украина одработува за претседателот на Руската Федерација Владимир Путтин. Само за потсетување со помош на руските гласови од Донбас стана Влодомир Зеленски пртетседател на Украина.

Од Западот постојано бара ново и современо оружје празнејќои ги магациите на НАТО и САД.

Тука треба дасе напомене дека и Македонија, министеката за одбрана Славјанка и подари на Украина, на Зеленски Сухоите, кои ги купивме 2001 од Украина и тенковите.

За некои од овие работи пишував уште во текстот, во мојата анализа од 8 мај дека Зеленски е центрафорот на Путин:

http://horoskop-krajnicki.mk/?p=9766

Webtribune.rs

Споделете
fb-share-icon
Tweet 20