Дали престојниот самит на НАТО е почеток на крајот на НАТО.. По чиј налог Макрон го руши НАТО од внатре?

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: ИЛија Бошков – Крајнички

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон дека „НАТО мозочно е мртов“ од аналитичка гледна точка е точна.

           Ако добро се проанализира светската политичка сцена САД губи на сите фронтови, поради економската и воена состојба во која се наоѓа. Во многу текстови кажав дека САД е најзадолжена земја на светот, по неа Велика Британија, Германија, на четврто место е Франција.

           Претседателот на Франција Емануел Макрон имаше средби со претесдтелот на Русија Вкадимир Путинм како и со претседатеклот на Кина Си џипинг.

           Првиот чекор кон распад на НАТО го направи Турција со купување на ракетниот систем С-400 од Русија. Но, на тоа претходеше два непромислени потези на САД кон Турција, особено кон претседателот на Турција Таијп Реџеп Ердоган.

Првиот мепримислен потег беше обидот за државен удар во Турција и ликвидација на претседателот на Турција Таијп Реџеп Ердоган.

Кога е во прашање турскиот претседател Таијп Реџеп Ердиган, добро е познато дека руските тајни служби му го спасија животот во неупспешниот државен удар во режија на САД.           

Вториот е економскиот удар на САД врз турската лира.

Сето придонесе да се создаде воен сојуз на Турција во Сирија со Турција и Иран. Потоа дојде купување на рускиот ракетен систем С-400. По што ДСАД одбива да им ги  испоеача ловците Ф-35, за кои Турција веќе платила околу милијарда и 200 милиони долари.

По патот на Турција тргна и Франџија, не само со изјавата на претседателот Еманиел Макрон дека „НАТО доживува мозочна смрт“, како и обидот да ја испровицира Турција да го напушти нНАТО.


           Најновата изјава кога САД е во прашање и НАТО повторно доаѓа од Франција, поточно од министерка за одбрана на ФРанција, „САД не може да не натера да ги купиме нивните ловци Ф-35.

На Франција и требат инвестиции, а тоа го прават преку Кина, која е во трговска војна со САД. Што зборува за вртење грб на САД.

Овој потег на претседателот на Франција Емануел Макрон не ме изнедаува какло новинар аналитичар. Добро ми е познат дека беше банкарски службеник во банкарскиот картел Роштилдови, кои од сенка владеат со САД.

Но, веројатно малкu им e познато дека банкарскиот картел Поштилдови од САД златото хо преfрлија ви КИна, како нивната берза во злато, која се наоѓаше во Велика Британија, префрлењна е во Кина.

Од овие причини започна трговска војна со Кина, каде е неизбежен воен конфликт помеѓу САД и Кина, особено по донесувањето на закон за Хонг Конг од  страна на САД, кој го потпиша и претѕседателот на САД Доналд Трамп.

Овој закон на САД ќе им се удри од глава,претсојат контрамерки од Кина, која може САД да ја бакротира кога сакаат

. Кина поседува најмногу држасвни обврзници на САД, им ја купи најголемата и најстарата берза, Чикашката берза, како и многу брендирани форми. Главенкупувач нас нивните земјоделски продукти беше, особено кога сојата е во прашање. Годионава и минатата кога започна трговска војна не купи соја и говедско месо, со што многу фармери во САД бакротираа.

Интересн текст донесува порталот https://mpsh.ru/16081-makron-vystupil-advokatom-rossii-v-nato.html кој излезе со наслов „Макрон настапува како адвокат на Русија во НАТО“. Порталот во текстот вели:

Францускиот претседател Емануел Макрон делуваше како дефанзивец на Русија пред Северноатлантската алијанса – тој потсети дека меѓународниот тероризам, а не Москва, останува главниот противник на НАТО.

Според „Билд“, Макрон го најави ова во пресрет на 70-годишнината од алијансата. Тој предложи изградба на „нова доверба архитектура“ во рамките на НАТО.

„НАТО е колективен одбранбен сојуз. Со што и со кого се бори? Кој е нашиот заеднички непријател? Кои се нашите заеднички теми? Овие се прашања што заслужуваат разјаснување и тие се стратешки. Дали Русија е нашиот непријател? Не верувам во тоа “, Рече тој.

Францускиот лидер потсети на опасноста од тероризам спомнувајќи смртни случаи на 13 француски војници кои учествуваа во контра-терористичката операција во Мали. Трагедијата се случила поради судирот на два воени хеликоптери.

Извор: ruposters.ru

Споделете
Tweet 20