Кина реши да ја преваспита САД, со нејзини камења ја погоди… Светот остана без текст: Кина на САД и воведе санкции…

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Односте помеѓу САД и Кина зовриваат, особено по донесувањето на законот за Хонг Конг во конгресот на САД, а го потпиша претседателот Доналд Трамп.

            Веднаш стасаа контрамерките од страна на кина, со кои се закани. Кина на САД и воведе санкци, одби да го разгледува барањето за посета на воени бродови на САД на Хонг Конг, воведе санкции кон невладини американски организации во Хог Конг и кон некои компании на САД.

            Овој потег го изненади целиот свет, но не и мене како новинар аналитичар, само  се чудев, зошто доцни ова реакција на Кина.

            Факт е дека кинезите се трпелив народ, но додека не им нагаизиш на плускавец.

            Неколкупати ја предупредија САД да не се меша во внатрешните работи на Кина. Позади 6 месечните протести во Хонг Конг стои САД, но тоа прескапо ќе ја чини САД, во моментот за тоа уште не се свесни, не можат да се разбудат, мислат дека сеуште се единствена супер сила. Светот повеќе униполарен, стана мултиполарен.

            Кина на економско поле ја помина САСД, има најмногу државни обврзници на САД. Фармерите на САД сезависни од увозот на КИна на нивните производи, бидејќи Кина е најголем увозник на храна. Најмногу од САД се увезуваше соја и говедско месо. Со започнување на трговската војна Кина го запре увозот на храна од САД, поточно го сведе на минимум, по што многу фармери банкротираа.

            Не случајно последните 2-3 години од САД доаѓаат изјавите дека Русија повеќе не им најголем непријател, Кина им е сега најголем непријател. Без разлика што Русија ги надмина на воено поле со своето хиперсонично оружје.

            Може многу брзо да се очекува воен конфликт помеѓу САД и Кина, каде Русија и Северна Кореја нема немо да гледаат.

            Не е исклучено „бате Ким“, кој нестрпливо чека на САД да им „врати мило за драго“ за бомбардирањето во Корејската војна – САД да ја испрати во историјата.

            Не случајно, полека Кина се врти кон Русија, Азија и Европа со проектот „еден појас – еден пат“.

            Со воведувањето на ограничувања и зголемувања на многу продукти од земјите членки на ЕУ, САД полека ги губи исојузниците и во Европа, од пријатели си создава непријатели.

            Верувам дека на престојниот самит на НАТО во Лондон на 3 и 4 декември (утре и задутре) може да дојде до голем раскол меѓу членките на НАТО, што може да биде почеток на крајот на НАТО.

            Повеќе за воведувањето на санкции од страна на Кина на САД пишува порталот:  

https://webtribune.rs/svet-u-neverici-kina-uvela-sankcije-americi/ кој во својот текст вели:

Кина го прекина разгледувањето на барањето на Соединетите држави за посета на воените бродови и авиони во Хонг Конг, изјави портпаролката на кинеското Министерство за надворешни работи Хуа Чунинг.

Пекинг воведе санкции за повеќе невладини организации во САД, вклучително и Хјуман рајтс воч, НДИ и Фридом Хаус.

Овие мерки се одговор на законот за Хонг Конг што го донесе Вашингтон.

„Кога ова ќе заврши, зависи од натамошните чекори на Соединетите држави“, рече портпаролката.

Претходно, американскиот претседател Доналд Трамп потпиша два закона за Хонг Конг – за заштита на човековите права и демократија, како и забрана за испорака на полициска опрема во Хонг Конг.

Овие документи ја менуваат политиката на Соединетите држави од 1992 година за Хонг Конг и предлагаат годишен преглед на трговските односи со регионот, во зависност од степенот на неговата автономија.

Од почетокот на јуни, во Хонг Конг имаше масовни протести предизвикани од разгледувањето на нацрт-законот за екстрадиција. Конечно, властите направија отстапки и во почетокот на октомври документот беше повлечен.

Како и да е, немирите не престанаа, тие станаа помали, но понасилни. За само шест месеци, повеќе од 900 демонстрации и маршеви се случија во Хонг Конг, при што уапсени се скоро шест илјади луѓе.

Ово зборува, дека по донесувањето на двата закона за Хонг Конг, од страна на САД, трговската војна нема да заврши со договор….

Споделете
Tweet 20