Талибанците собориле американски воен авион (видео)…. 83 воени лица загинале… Непотврдени информации тврдат дека авионот припаѓал на ЦИА, имал разузнувачки задачи….

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Во авганистан ситуацијата зоврива. Талибанците собориле американски воен авион, во кој имале 83 патници, сите се загинати…

            Некои ин опрмативни агенции пренесуваат дека авионот припаѓал на американската разузнувачка агенција ЦИА..

            Повеќе за ово пишува порталот:

            Порталот излезе со наслов:

„Талибанците го нападнале и собориле американскиот воен авион – 83 лица во авионот – Нема преживеани – ВИДЕО

Еве го во целот текстот на порталот:

Талибанците ја презедоа одговорноста за соборувањето на американскиот воен авион во провинцијата Газни, централен Авганистан, во кој загинаа сите патници.

Портпаролот на Талибанците, Забихулах Муџахедин изјави дека групата е одговорна за несреќата, во која сите патници, вклучително и високи армиски американски офицери, наводно биле убиени на лице место.

Раша Тудеј известува дека војните припаѓале на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), но тоа сè уште не е потврдено.

Снимката со соборен авион е поставена на Интернет, покажувајќи дека авионот е обележан со ознаки специфични за американската армија.

Се верува дека се остатоци од бомбардер E-11A, американски авион за надзор и комуникација.

Според неофицијални информации – во авионот имало 83 лица.

Претставникот на провинцијата Газни Ариф Нури изјави дека несреќата се случила во областа Деха Јак.

Претседателот на САД Доналд Трамп најуваше повлекување на воените сили од Авганистан. Бараше переговорти со талибанмците, кои ги одбија..

Амириканците без „Рамбо“ се во Авганистан..

Одбил да замине во Авганистан, немало руси таму, а талибанците пријатели му се….

Споделете
Tweet 20