Русија пронајде лек за корона вирусот! Мединска сестра со скафандер, облечена само во бикини влегла кај болните да им подели лекови. Имунитетот на болните веднаш се „кренал“….

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Знаев дека Руската медицина и здравство се неприкосновени.

           Со пронајдокот на „новиот лек“ за корона вирусот се надминаа самите.

           Интересно е што пронајдокот на лекот не може да се препише на некој од познатите медицински научници, тука на мединска сестра.

           Не е лошо министерот Филипче да го причита овој тскст, да промени нешто од руската медицна, ќе дојде до побрзо оздравување на болните, имунитетот побрзо ќе им се „зголеми“.

           Информацијата во целот ја прњенусувам од порталот

https://rs.sputniknews.com/rus“ija/202005201122612662-medicinska-sestra-u-bikiniju-zapalila-drustvene-mreze-foto/?fbclid=IwAR05ruD2VQtkqaM0SJ3wXWo1zBc75wRgJX-P8MhoM4DTkxwvoumgHniTqt8

кој излезе со наслов:

Медицинска сестра во бикини ги запали социјалните мрежи / фото

Еве го текстот во целост:

Медицинска сестра во Тула, централна Русија, стана сензација на Интернет преку ноќ откако се појави на работа во бикини под заштитна облека, со очила и нараквици.

Фотографијата од медицинска сестра во пластична транспарентна костум, носејќи послужавник полн со лекови наменети за пациенти, стана вирусна откако во вторникот беше објавена во „Тулксо новости“.

Фотографијата е направена во регионалната болница за заразни болести во Тула, најголемиот град во регионот Тула, на 193 километри јужно од Москва, пренесува РТ.

Пациентите немале никакви забелешки за необичната „облека“ на медицинската сестра и едноставно не можеле да погледнат подалеку од неа, изјави извор кој ја сподели фотографијата за „Тула уз“.

Сепак, се чини дека самиот медицински работник не бил свесен за нејзиниот изглед.

Истиот извор рече дека младата жена решила да „заобиколи“ еден слој облека бидејќи со денови била „прегреана“ поради носење целосна заштитна опрема и не можела да претпостави дека ќе биде „толку транспарентна“.

Приказната се појави на насловните страници на руските медиуми и го привлече вниманието и на медицинските власти.

Регионалното Министерство за здравство ја осуди медицинската сестра за кршење на упатствата.

„Вработените беа предупредувани дека мора да се придржуваат кон пропишаните санитарни услови“, велат од министерството.

Иако медицинската сестра беше осудена од министерството и од некои луѓе на социјалните мрежи, повеќето од јавноста се застана на нејзина страна, изразувајќи комплименти и пофалби кон неа.

“Добро сторено! Факт е дека таа го ризикува нејзиниот живот секој ден и никој не и се заблагодари за тоа. И кога станува збор за опомена – таму сте “, напиша еден корисник на социјалните мрежи.

Друг забележа дека медицинската сестра сака да ја олесни веќе и тешката работа за себе и пациентите, со обвиненија против болничката администрација.

„Зошто сите плачете? Никој не го зеде предвид фактот дека таа се облекуваше така, заради топлината! Девојчето покажа дека е невозможно да се работи во тие услови! “

Споделете