Британија тропна на руска врата! Денеска Путин потпиша меморандум за соработка со британско-шведска фармецеутска компанија за соработка, поточно за руската вакцина „Спутник v“

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Денеска председателот на Руската Федерација Владимир Путин потпиша меморандум со британско-шведска фармцеутска фирма за сороботка когта е во прашање руската вакцина „спутник v“.

          Ова зборува, по неуспешниот обид за безбедна вакцина Западот тропна по помош на руските врати.

          Очигледно, кога е вакцината во прашање, не им пречат санкциите кои ги воведоа на Руската Федерација.

          Потпишувањето на меморандумот за соработка го објави Владимир Путин на неговата фејсбук страница:

https://www.facebook.com/for.vladimir.putin

Еве го текстот во целост:

Ова ќе биде разврска не само во развојот на вакцините против коронавирус, туку и на другите витални лекови.

Владимир Путин го поддржа меморандумот за соработка потпишан денеска меѓу руските научници и британско-шведската корпорација АстраЗенека.

Британските експерти посветија внимание на првата руска вакцина Спутник V во светот, и сметаа дека соработката со Русија ќе помогне да се најде заеднички и ефективен начин човештвото да ја надмине пандемијата.

Денеска Путин истакна дека само со заеднички напори, оставајќи ги настрана политичките несогласувања, луѓето ќе го победат вирусот.

Руската вакцина Спутник V веќе ја докажа својата безбедност и ефикасност.

По земањето, речиси и да нема непријатни несакани ефекти, за разлика од другите вакцини кои се користат во Европа и САД.

Споделете
fb-share-icon
Tweet 20