САД влегува во хаос или граѓанска војна!? Путин тргнува во ованзива во освојување на друштвените мрежи и интернет….

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Во САД се подготвуваат големи немри за 20 јануари, кога треба Џо Бајден да биде промивиран во нов председател на САД.

          Сношти во дневникот на српската кабловска телевизија „N1“ јавувија дека во САД се подготвуваат науружани паравојни формации за денот на ингурацијата на Џо Бајден за нов председател на САД.

          Во меѓувреме, на уште актуелниот председател на САД Доналд Трамп, му се бришат приватниот и службениот налог на Твитер, како и профилот на фејсбук.

          Зголемената цензура на друштвените мрежи, Русија реши да влезе во овој рентабилен бизнис.

          Добро е познато дека Руската Федерација како пандем на интернетот на САД создаде сопствен интернет „РУНЕТ“!

          Председателот на Руската Федрација Владимир Путин најавува дека Русија се подготвува до септември да му понуди на светот замена за Твитер, Фејсбук и Јутут, друштвени мрежи без толкави цензури, слободни.

          Повеќе за ова пишува порталот:

кој излезе со наслов:

РУСИЈА ВОЗНИМИРЕНА ОД настаните во САД: Мораме итно да создадеме независни социјални мрежи пред септември 2021 година

Еве го текстот во целост:

Конечно се случи. Русија, по настаните во САД и целосната цензура, ќе создаде социјални мрежи кои не само што ќе бидат локализирани во Русија како „Вконтакте“, туку ќе го опфаќаат целиот свет.

Исто како што агресивните странски центри на моќ ја принудија Русија да го изгради најмоќното оружје во светот со забрзано темпо и да стане број еден воена суперсила без конкуренција, сигурно е дека истото ќе се случи и во сферата на социјалните мрежи кои вршат невидена диктатура и цензура.

Со сегашната ситуација, светот не може да оди подалеку.

Познатиот руски политички аналитичар Сергеј Марков го напиша следново на оваа тема:

Почнува политичката репресија. Не само што е блокирана можноста на Трамп да комуницира со десетици милиони негови поддржувачи преку социјалните мрежи.

Во исто време, десетици истакнати приврзаници на Трамп започнаа да се блокираат, како што се неговите поранешни советници Мајкл Флин и Стив Бенон, кои му помогнаа да стане претседател.

Во тек е и блокирање на интернет-заедниците во кои има милиони оние кои се убедени дека Бајден ќе влезе во Белата куќа благодарение на изборните измами.

Политичката репресија ќе се интензивира во САД.

Но, не мора да плачете. Треба итно да дејствуваме.

Русија и нејзините сојузници мораат итно да се подготват да ги напуштат дигиталните платформи кои стануваат инструменти на политичка репресија и нова диктатура.

Главната работа, сепак, не треба да биде забрана на оние социјални мрежи кои се непријатели на слободата.

Главната задача е да креирате свои Интернет алатки. Да се ​​биде независна земја во современиот свет значи да имате сопствен Интернет прелистувач.

Русија веќе го има тоа.

Да се ​​биде независна држава значи да имате свои социјални мрежи што се контролираат од територијата на Русија.

Мрежи на кои ќе се одвиваат главните политички дебати.

Потребни ни се мрежи што ќе бидат аналогни на Фејсбук, Јутјуб и Твитер.

Веќе е повеќе од јасно дека овие три дигитални платформи масовно ќе ги блокираат сите оние кои го поддржуваат Владимир Путин во одлучувачкиот момент на почетокот на рускиот Мајдан во септември 2021 година.

Не смееме да го чекаме тој момент.

Ние мора да дејствуваме сега – да спречиме настани.

(Webtribune.rs, Fakti.org)

Споделете
Tweet 20