ТАИНСТВЕНИ ЗНАЕЊА: АРОМАТИЧЕН ЗОДИЈАК

ХОРОСКОП КРАЈНИЧКИ

Пишува: Илија Бошков – Крајнички

Постојаниот стрес, седечкиот начин на живот, загадената животна средина, а да не зборуваме за сообраќајните шпицеви – сите тие фактори докрај го истоштуваат нашиот нервен систем.

Прекинете го некогаш своето екстремно темпо на живеење, и најдете време да се потопите во купка во својата бања. Тоа ќе Ви ги прочисти телото и душата; ќе Ве избави од многу болести, од кои најголемиот дел произлегуваат од нервите, и ќе излекува од малодушноста.

Бањата е вистинско задоволство. Од тој храм ќе излезете како вистинска Афродита; помлада, одморена, сексапилна…

Луѓето уште многу одамна знаеле дека бањата има особени својства да го исчисти целиот организам. Најнезаменливи помошници притоа се пријатните аромати. Парафразирајќи ја познатата реченица, може да се каже дека “жената испитува со носот”.

А вистинските аромати се во состојба да прават вистински чуда со нејзиното расположение.

Затоа, правилно постапуваат оние жени кои што со себе во бањата ги носат и обожаваните аромати. Така може да си ги излекуваат и телото и душата.

Неколку капки ароматичен гел во купката, туш или масажен аромат – избирајте сами, според својот вкус…

Овните се навистина многу трудољубиви и енергични. Понекогаш тие толку многу се вовлекуваат во работата, што не им останува време за семејството. Масло од ѓумбир, кориандер или резанка ќе им помогне да го забават своето темпо.

Биковите сакаат многу да се трудат. За да се ослободат од стресот, ќе им помогнат аромите на босилек и каранфил. Капнете неколку капки од тие масла во бањата, и од вашиот умор нема да остане ништо.

Близнаците треба да се научат да се релаксираат. Полни со енергија, тие премногу се вклучуваат во она што го прават, така што забораваат на својот сон и на својот одмор. Капнете во бањата неколку капки масло од кориандер, матерка (маточина) или чајно дрво, вдишете со затворени очи и замислете си нешто убаво.

Раковите се уморуваат од честото одење на гости и примање гости, па затоа на работа се чувствуваат заморени. За да добиете нов бран на енергија ќе Ви помогне ароматот од грејпфурт, јанг – јанг или рузмарин. Додадете во бањата неколку капки од споменатите аромати, и веднаш ќе согледате дека нема неразрешливи проблеми, а животот е лесен и прекрасен.

Лавовите наоѓаат сила во аромата на лаврово дрво, сандалово дрво и кипарис. Масажата со тие масла е многу корисна за царствената, но истовремено и за нежната природа на Лавот. Тие аромати потпомагаат за раѓање на нови идеи и при себепроценката.

Девиците се рационални луѓе; и не е добро да им дозволат на чувствата да го завземат местото на разумот. Доволно е дневно да вдишат само по неколку капки аромат на лимон, смрека, рузмарин или лавандула за да ги расеат напрегнатоста или тревожноста.

Терезиите после жешката купка треба да користат кремови или лосиони за тело кои што содржат масло од ананас или туја. Тие аромати ја зголемуваат гордоста и желбата за нов живот.

Скорпиите вечно страдаат од излишни страсти, кои што кипат во нив. И тука на помош доаѓа ладната купка со масло од кедар или пајчули. Насладувајте се на пријатните аромати и визуализирајте како во животот ви дотекуваат спокојство и успех.

Стрелците се полни со енергија, и во одредени моменти треба да престанат да го слушаат разумот и да посветат повеќе внимание на чувствата . А за тоа ќе им помогне масажното масло од рузмарин, црн пипер или кориандер.

Јарците постојано се стремат кон стабилност – и во домот и во работата. Арома-свеќата со масло од портокал, мандарина или лимон е за оние коишто мечтаат за промени, а сакаат животот да им тече бавно и спокојно.

Водолиите често страдаат од загуба на волјата. Затоа за нив поповолно е водните процедури да ги прават во втората половина на денот. Земете со себе во бањата ароматично масло од бергамота или од здравец. Тие ароматични масла ќе Ви помогнат да ги заборавите проблемите, ќе Ве успокојат и ќе Ве исполнат со задоволство.

Рибите – за да доживеат чувство на среќа или хармонија – треба да се концентрираат кон себе си и кон своите чувства. Наполнете ја својата када со жешка вода и додадете неколку капки ароматично масло од лимон, мента, или еукалиптус – и правилното решение ќе дојде само од себе.

Споделете
Tweet 20